راهنمای داشتن تلفظ درست در زبان انگلیسی

مرحله اول یادگیری زبان: راهنمای تلفظ درست انگلیسی

این مقاله (راهنمای تلفظ درست انگلیسی)، اولین نوشته از سلسله نوشته های مربوط معرفی روش یادگیری زبان موسوم به روش Fluent Forever یا تسلط همیشگی است است که در سال 2014 توسط گیب واینر و در کتابی با عنوان Fluent Forever ارائه شده است.

این روش که توسط میلیونها نفر در حال استفاده است، مورد استقبال بسیاری از افراد شاخص و نویسندگان و متخصصان حوزه یادگیری و زبان‌آموزی قرار گرفته است:

در اولین نوشته از این سری می‌خواهیم در مورد تلفظ صحبت کنیم چون تلفظ اولین مرحله و به طور کلی یکی از وجه تمایزهای این روش نسبت به غالب روشهای یادگیری زبان است.

یک آزمون ساده: اما قبل از پرداختن به موضوع اصلی، از شما می خواهیم که به این صداها گوش کنید و بگویید که چه کلمه ای شنیدید:

صدای اول   

صدای دوم   

صدای سوم

صدای چهارم

صدای پنجم   

صدای ششم 
 

بعداً دوباره به این صداها باز می گردیم. 
 

مطلب اصلی:

گوش ما در کودکی توانایی شنیدن و تفکیک حدود 600 صدا (یعنی صامت و مصوت) را دارد اما در حدود یک سالگی، توانایی شنیدن  برخی از این صداها را  کم کم از دست می دهیم. این صداها، صداهایی هستند که در زبان مادری ما وجود ندارند و در نتیجه آنها را به خوبی نمی شنویم و از صداهای شبیه به آن تشخیص و تمییز نمی دهیم؛ به همین دلیل است که کودک ژاپنی صدای ل و ر را یکسان می شنود (در نتیجه کلمه lock و rock را از عین هم می شنود) و گوش مای ایرانی، انواع صدای “س” عربی (س، ص، ث) را نمی تواند به خوبی از هم تفکیک کند.

سالها بعد زمانیکه می خواهیم زبان جدیدی مانند انگلیسی را یاد بگیریم، به علت اینکه برخی صداهای زبان انگلیسی به گوش ما ایرانی ها نا آشناست، در شنیدن و تلفظ این صداها به مشکل بر میخوریم. صداهایی مانند:

صدای او کوتاه یا ʊ (صدای وسطی کلمه full)

صدای ng یا ŋ (صدای آخر کلمه thing)

صدای th باصدا یاθ (صدای اول کلمه thing)

در نتیجه در شنیدن صدها کلمه مانند full یا thing به مشکل برمیخوریم. به این صورت که هنگام شنیدن، آنها را شبیه به صدایی مشابه که در زبان مادری خودمان وجود دارد، می شنویم (و همانطور هم آن را تلفظ می کنیم) به عنوان مثال full را به fool و thing را thin می شنویم و تلفظ می کنیم (تلفظ کلمه thing فاقد صداهای ت، ن و گ هست).

full fool

thing  thin

با اینکار در بسیاری از موارد، معنای کلمه عوض می شود.

حالا فرض کنید در حین دیدن فیلم یا نگاه کردن یک دوره ویدئویی آموزشی، این کلمات را با هم اشتباه بگیرید. نتیجه این می شود که با آنکه احساس میکنیم که تمام کلمات آن را به درستی بلد هستیم اما معنای کلی آن جمله یا مفهوم را متوجه نمی شویم. یکی از دلایل اینکه ظاهراً در کلاس و مدرسه به اندازه کافی زبان یاد گرفته ایم اما از فهمیدن تلویزیون و فیلم ها عاجز هستیم، همین مسئله است.

البته اگر تعداد این موارد مشکل ساز کم باشد، می توان آنها را نادیده گرفت اما نکته مهم این است که تعداد این صداها و کلمات حاوی آنها بسیار زیاد است.

 در واقع هزاران کلمه وجود دارد که تنها با اینکار (تبدیل صداهای جدید و ناآشنای زبان انگلیسی به صداهای آشنا اما مشابه در زبان مادری خودمان)، معنای آن به کلی عوض می شود:


dog  dug

sit  set seat

been  bean

cut   cat   caught

full   fool

it   eat
 

نکته جانبی: شش صدایی که در ابتدای این نوشته گوش کردید، یکی از جفت صداهای بالا بودند. بعید نیست که شما هم مانند بیشتر ایرانی‌ها، غالب آنها را اشتباه حدس زده باشید.

در ادبیات زبان شناختی به این کلمات minimal pair یا جفت کلمات مشابه می گوییم.

 طبق تعریف ارائه شده در ویکی پدیا، به جفت کلماتی که از نظر صداشناسی (فونولوژی) فقط در یک صدا (صامت یا مصوت) با هم اختلاف داشته باشند، مینیمال پیر (minimal pair) یا “جفت کلمات مشابه” می‌گوییم. کلمات مِهر و مُهر در فارسی، ship و sheep در انگلیسی و dà casa و da casa  در ایتالیایی مثال‌هایی برای مینیمال پیر هستند.

لینک صدها مینیمال پیر زبان انگلیسی

اما چگونه می توانیم مشکل خود در شنیدن و تلفظ را برطرف کنیم؟ در ادامه این نوشته، در این باره صحبت می کنیم:


شنیدن:

تحقیقات انجام شده در دپارتمان روانشناسی دانشگاه استنفورد در سال 2012 و تحقیقات دانشگاه کارنگی ملون، نشان داده که حتی گوش دادن به این صداهای جدید به مدت چند هفته، بهبودی در توانایی ما در شنیدن این صداها ایجاد نمی کند. در واقع این محققین پس از مدت طولانی آزمایش بر روی افراد مختلف (عموماً ژاپنی) و به کار بردن تکنیک های مختلف، به این نتیجه رسیدند که تنها یک روش برای به دست آوردن توانایی شنیدن صداهای جدید (و بازیابی توانایی که در 1 سالگی داشتیم) وجود دارد:

در این روش، برای بازیابی توانایی شنیدن صدای ŋ، مینیمال پیرهایی حاوی این صدا انتخاب می شود (thing, ting, thin, tin, thank, tank ,…) و یکی از آنها به طور تصادفی برای فرد مورد آزمایش پخش می شود. سپس از خواسته می شود که بگوید کدام یک از این دو کلمه را شنید. پس از پاسخ دادن آن شخص، پاسخ درست نمایش داده می شود.

در واقع شخص مورد نظر، اول آزموده می شود بعد بازخورد درست به او داده می شود. پس از دریافت بازخورد، متوجه می شود که جواب او درست بوده یا خیر و درصورتیکه جواب او اشتباه بوده، جواب درست را دوباره می شنود.

اگر برای هر صدای جدید مانند ŋ ، ده ها مینیمال پیر تهیه شود و روزی به مدت نیم ساعت، برای حدود 1-2 هفته، شخص این کار را تکرار کند، تا حد قابل قبولی این توانایی شنیدن صداهای جدید را کسب می کند. در ماه های بعد، تقریباً این توانایی شنیدن را به طور کامل به دست می آورد.

ما هم به کمک همین یافته های علمی، می توانیم گوش خود را تقویت کنیم تا بتواند صداهای جدید انگلیسی را بشنود. یکی از نتایج داشتن این توانایی این است که کلمات را به درستی می شنویم و این گام بزرگی در تقویت مهارت شنیدن ما است که یکی از مشکلات اصلی بسیاری از ماست.

شاید برای شما هم این سوال وجود داشته که چرا گوش کردن و فهمیدن برنامه های تلویزیونی و فیلم انقدر دشوار است. یکی از دلایل ان مربوط به همین صداهای جدید و ناآشنا بودن آنها برای گوش ماست.

یکی دیگر از نتایج آن این است که کلمات مشابه را با هم اشتباه نمی گیریم. به عنوان مثال، دیگر وقتی sheep را می شنویم آن را با ship  اشتباه نمی گیریم.

حال که راهی برای رفع مشکل شنیدن پیدا کردیم، می توانیم روی توانایی تلفظ این صداها هم کار کنیم:
 

تلفظ:

در همان ابتدای مسیر یادگیری زبان لازم است روی توانایی تلفظ صداها کار کنیم تا بتوانیم حتی قبل از یادگیری اولین کلمات، تک تک صداها را به صورت درست تلفظ کنیم. یعنی قبل از یادگیری کلمه ای مانند thing بتوانیم صدای th، ای کوتاه و ng را تلفظ کنیم.

خبر خوب این است که این توانایی تلفظ را به سادگی در چند ساعت می توانیم کسب کنیم و پس از آن قادر خواهیم بود هزاران کلمه را در ماه ها و سالهای آینده، به درستی تلفظ کنیم.

برای اینکار کافیست در لیست صداهای انگلیسی، صداهایی که تلفظ آنها را بلد نیستیم (مثل th، او کوتاه، ng و…) را لیست کنیم و تلفظ آنها را به صورت درست و دقیق یاد بگیریم.

برای یادگیری تلفظ آنها هم منابع و امکانات مختلفی وجود دارد: 
 

1.       می توانیم از راهنمای تلفظ کلمات استفاده کنیم:

2.       یا ویدئوی لب و داخل دهان را نگاه کنیم و همان کار را تکرار کنیم:

pronunciation power

(تصاویر از برنامه Pronunciation Power 2)

3.       یا از ابزار IPA یا علائم فونتیک استفاده کنیم:

pronunciation power

یکی از مشکلات هر زبانی این است که صداها و کلمات، همانطور که نوشته می شوند، تلفظ نمی شنوند. در مورد انگلیسی این نکته پررنگ و مشکلساز تر از زبان فارسی است. بنابراین برای بهبود تلفظ نمی توان به املای صداها تکیه کرد. صدای اوو کشیده، گاهی u نوشته می شود، گاهی ough (و ده شکل دیگر). اما در الفبای فونتیک یا IPA هر صدا دقیقا به یک شکل نوشته می شود. یکی از ابزارهایی که برای تقویت تلفظ می توان از آن استفاده کرد، جدولی است موسوم به جدول تلفظ که طبق آن می دانیم برای تلفظ هر صدا باید دهان را چقدر باز کنیم، با زبان چکار کنیم، هوا را چگونه خارج کنیم و غیره.

به کمک این روشها می توانیم به سادگی تلفظ صحیح صداها را یاد بگیریم.

اگر آنچه در این نوشته گفته شد، یعنی تقویت مهارت شنیدن و تلفظ صدهای جدید انگلیسی را در همان ابتدای مسیر یادگیری زبان در نظر بگیریم، پایه تلفظ خود را بنا کرده ایم. در نتیجه آن، هم کلمات را به درستی می شنویم و صداها و کلمات مشابه را از هم تفکیک می کنیم، هم کلمات را همانند یک فرد آمریکایی به درستی تلفظ می کنیم.

اینکار مزایای جانبی دیگری هم دارد: اعتماد بنفس ما را برای حرف زدن بیشتر می کند، انگیزه ما را بالا می برد، سوتفاهم در شنیدن و مکالمه را به دلیل ضعف در شنیدن یا تلفظ اشتباه از بین می برد، به دلیل داشتن تلفظ بهتر، راحت تر می توانیم با افراد انگلیسی زبان ارتباط برقرار کنیم. حتی ناخودآگاه ما را بیشتر جدی می گیرند.


نویسنده مقاله: هیوا شم، مدیر سایت www.Fluent-forever.ir، (یادگیری رایگان زبان انگلیسی به روش Fluent Forever)