چگونه با گوش دادن مهارتهای انگلیسی خود را گسترش دهیم

همه ما می دانیم که بچه های کوچک چگونه زبان یاد می گیرند. قبل از اینکه حتی اولین حرفشان را بزنند، آنها به چگونه صحبت کردن والدینشان گوش می دهند (مهارت شنیداری زبان) و به تدریج به صحبت کردن عادت می کنند. یادگیری یک زبان خارجی برای بزرگسالان سخت تر است، اما کاملاً امکان پذیر است. یک راه خوب برای بهبود مهارت های انگلیسی شما گوش دادن (Listening) است. 

مهارت شنیداری زبان انگلیسی در کودکان
مهارت شنیداری زبان انگلیسی در کودکان

برای توسعه مهارت های خوب شنیدن و روان صحبت کردن انگلیسی، باید به صداهای ضبط شده زیادی (از جمله فایلهای صوتی داستانها، ترانه ها و اخبار انگلیسی) گوش دهید و فیلم های آموزشی به زبان انگلیسی مانند دیالوگ ها، متون موضوعی و فیلم ها را تماشا کنید. گاهی اوقات خوب است که دوباره به آنها گوش فرا دهید.

بسیار خوب است که فایل های صوتی و فیلم هایی با زیرنویس انگلیسی داشته باشید. این بسیار موثرتر است که شما هم بتوانید زیرنویس ها را گوش کنید و هم بخوانید و سپس آنچه را که می شنوید تکرار کنید و سعی کنید از سرعت و آهنگ (ایتونیشن Intonation) تقلید کنید. برای این منظور می توانید از هر منبع صوتی یا تصویری استفاده کنید. این روش همچنین به شما در تمرین تلفظ کمک می کند.

 

چند نکته برای بهبود درک شنیدن و توانایی صحبت کردن

در اینجا چند نکته وجود دارد که می خواهم با شما به اشتراک بگذارم. بدون شک آنها به شما در بهبود توانایی صحبت کردن و درک شنیدن در یک زبان خارجی کمک می کنند.

 • چندین بار به هر جمله گوش دهید.
  موقع گوش دادن، باید متن را ببینید و هر جمله را بخوانید.
 • اطمینان اصل کنید که هر جمله را می فهمید.
  این شامل تلفظ، واژگان و دستور زبان است.
 • بدون نگاه کردن به متن، سعی کنید هر عبارت را دقیقاً همانطور که می شنوید تکرار کنید (و آن را با صدای بلند انجام دهید).وقتی هر جمله را تا حد ممکن نزدیک به آنچه می شنوید تکرار می کنید، بهتر آن را به یاد خواهید آورد.
 • چند بار به قطعه ضبط شده (فایل صوتی) گوش دهید و سعی کنید خلاصه ای از کل مکالمه یا محتوا را بیان کنید.  

شما می توانید کلمات کلیدی و عبارات یا ایده های اصلی محتوا را به عنوان یک طرح اساسی فایل صوتی بنویسید. این موضوع باعث می شود صحبت های بعدی در مورد آن برای شما راحت تر شود.

این مهم است که آنچه را می گویید با متن واقعی فایل صوتی مقایسه کنید. ایده خوب دیگر این است که صدای خود را (در حال خواندن متن) ضبط کرده و سپس آن را با صدای اصلی مقایسه کنید. این کار ممکن است خنده دار به نظر برسد، اما واقعاً ارزش آن را دارد.

 

خلاصه

 • فایلهای صوتی فراوانی (اعم از داستانی و غیر داستانی)، آموزش دستور زبان (دیالوگ ها و دستورالعمل ها) و جملات مربوط به موضوعات مختلف در زبان انگلیسی وجود دارد که حاوی واژگان مشکل تر است.

 

 • همچنین می توانید درک مطلب شنیداری خود را با استفاده از عبارات و اصطلاحات زبان انگلیسی تمرین کنید.

 

 • برای امتحان کردن خود، از فیلمهای زبان اصلی با زیرنویس استفاده کنید. خواندن کتاب و استفاده از منابع صوتی و تصویری مربوطه، تمرین خوب دیگری به شما می دهد و شما با سرعت بیشتری پیشرفت خواهید کرد.

اکنون می دانید که چگونه با گوش دادن، مهارت صحبت کردن (Speaking skills) خود را بهبود بخشید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که در اسرع وقت استفاده از توصیه های فوق را شروع کنید.

من اطمینان دارم که شما موفق خواهید بود! این را به خاطر بسپارید: تمرین، تمرین و تمرین بیشتر!

“تا زمانی که متوقف نشده اید، مهم نیست که چقدر سریع می روید.” 

کنفوسیوس