پنج نکته مفید برای یادگیری دو زبان به طور هم زمان

یاد گرفتن یک زبان جدید هیجان انگیز است (چه رسد به یادگیری دو زبان!)، زیرا آغاز آشنا شدن با یک فرهنگ، تاریخ و جهان بینی جدید است. وقتی که بتوانید یک زبان خارجی را به خوبی صحبت کنید، احساس اعتماد بنفس بیشتری می کنید و ممکن است بخواهید یک زبان دیگر هم بیاموزید!

آموزش چند زبان : Babel-No-Moreیک نفر چند زبان را می تواند یاد بگیرد؟ مایکل ارارد، روانشناس و نویسنده Babel No More ادعا می کند که محدودیتی نظری برای تعداد زبانی که می توانید یاد بگیرید وجود ندارد، بلکه تنها محدودیت زمانی وجود دارد. ارارد به کشورهای زیادی سفر کرد. کار او نشان می دهد که موفقیت در یادگیری زبان بیشتر به کار سخت و انگیزه و فقط کمی به استعداد طبیعی بستگی دارد.

یادگیری دو زبان به طور هم زمان می تواند یک ماجراجویی مهیج باشد. با این حال، اگر شما در حال یادگیری یک زبان هستید، بهتر است قبل از شروع یادگیری زبان جدید، یک پایه محکم بدست آورید. اگر ضرورتی وجود ندارد، خیلی معقول است که صبر کنید تا در اولین زبان احساس تسلط کنید سپس زبان دیگری را شروع کنید.

اما اگر چاره ای نداشته باشید چه می کنید؟ اگر نیاز به یادگیری همزمان بیش از یک زبان داشته باشید چه می کنید؟ شاید بخواهید یک شغل رویایی را به دست بیاورید یا شاید قصد سفر به چندین کشور را داشته باشید. در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که چه موقع و چرا این ایده خوبی است که بیش از یک زبان بیاموزیم ، و نکاتی را در مورد چگونگی انجام این کار به اشتراک خواهیم گذاشت.

 

 

آیا یاد گیری همزمان دو زبان فکر خوبی است؟

یادگیری یک زبان جدید وقت و تلاش زیادی را می طلبد، به خصوص اگر می خواهید به آن مسلط شوید. برای توجه داشتن به تمام جزئیات دو زبان جدید ، به مهارت های مدیریت زمان خوب و کنترل خود نیاز دارید. با این حال ، با صبر و رویکرد درست یادگیری چند زبان به طور همزمان تجربه ای پاداش بخش است که ارزش امتحان کردن را دارد.

در اینجا به مزایای اصلی مطالعه چندین زبان به طور همزمان می پردازیم:

 

مغز خود را آموزش دهید

تحقیقات نشان می دهد بزرگسالان جوان که به دو زبان مهارت دارند، از تمرکز بالاتری برخوردارند و در مقایسه با افرادی که تنها به یک زبان مسلط هستند، در تست های تمرکزی عملکرد بهتری دارند. این بدان دلیل است که یادگیری دو زبان به طور هم زمان عملکردهای مغز را افزایش می دهد.

سیستم کنترل اجرایی به افراد اجازه می دهد تا توجه خود را بین کارهای متعدد متمرکز و تغییر دهند. افراد چند زبانه مرتباً بین واژگان و گرامرهای مختلف جابجا می شوند. با انجام این کار، آنها انعطاف پذیری و تمرکز ایجاد می کنند که به آنها کمک می کند تا بتوانند روی اطلاعات و کارهای اساسی تمرکز پیدا کنند.

 

انعطاف پذیری شناختی خود را توسعه دهید

افرادی که می توانند به چند زبان صحبت کنند انعطاف پذیری شناختی بهتری دارند. بخشی از مغز آنها که مسئولیت یادگیری زبان را بر عهده دارد، ذهن آنها را وا میدارد که بپذیرند که یک ایده را می توان از راه های مختلفی بیان کرد. این به افراد چند زبانه در حل مسائل برتری می بخشد. آنها همچنین خلاق تر هستند و می توانند موقعیت ها را برای یافتن سریع تر راه حل ها تجزیه و تحلیل کنند.

 

از بیماری های ذهنی جلوگیری کنید

مطالعات متعددی نشان می دهد که یادگیری چند زبان، خطر ابتلا به زوال عقل یا بیماری آلزایمر در سنین بالا را کاهش می دهد. در بین بیمارانی هم که مبتلا به آلزایمر هستند، افراد دو زبانه نسبت به افراد تک زبانه کاهش کمتری در توانایی های شناختی و رگرسیون مغزی از خود نشان می دهند.

 

صرفه جویی در وقت

اگر می خواهید به چندین زبان مسلط شوید، تسلط یکباره بر دو زبان اغلب سریعتر از یادگیری یک زبان است. این امر به این دلیل است که وقتی به طور مرتب این کار را انجام می دهید مغز شما بیشتر روی پردازش اطلاعات زبان تمرکز می کند. در نتیجه، شما ارتباطات میان زبانی متقابل قوی تری دریافت می کنید که به شما در یادگیری موثرتر کمک می کند.

البته، تسلط به زبان در هر صورت به سرعت اتفاق نمی افتد، اما روند یادگیری دو زبان به طور هم زمان اغلب سریعتر از یادگیری آنها به صورت متوالی (یادگیری یک زبان پس از زبان دیگر) است.

 

مهارت های یادگیری خود را بهبود بخشید

چالش یادگیری دو زبان به طور هم زمان باعث می شود مهارتهای یادگیری خود را بهبود بخشید، بنابراین در آینده بسیار سریعتر و آسان تر مطالعه خواهید کرد. برای جابجایی بین دو زبان ، باید نسبت به شیوه مدیریت زمان و منابع خود کنشگر باشید.

سرعت سریع یادگیری دو زبان هیجان انگیز است! این شما را علاقه مند می کند، به شما امکان می دهد تا درباره فرهنگ های جدید اطلاعات بیشتری کسب کنید و درک عمیق تری از زبان های مختلف به شما ارائه می دهد.

 

مزیت رقابتی

دو زبانه یا چند زبانه بودن، شما را در هر زمینه شغلی مجزا می کند و فرصت های جدید زیادی را پیش روی شما قرار می دهد. کارفرمایان سعی می کنند متخصصی را که به بیش از یک زبان صحبت می کند، استخدام کنند. پس از اینکه فهمیدید چگونه به بیش از یک زبان صحبت کنید، می توانید سفر و کشف جهان را آغاز کنید.

 

نکات مهم برای یادگیری چندین زبان به طور هم زمان

آیا می توانید همزمان دو زبان را یاد بگیرید؟ البته که میتوانید! اگرچه چالش برانگیز است، می توانید با یک استراتژی موثر یادگیری زبان به مهارت برسید. با استفاده از برخی از نکات و ترفندهای ذکر شده در زیر و تعهد به فرایند یادگیری، خودتان را در حال پیشرفتی فراتر از حد تصورتان خواهید یافت.

 

زبان هایی از خانواده های مختلف انتخاب کنید

بهترین زبانها برای یادگیری همزمان، زبانهایی از خانواده های مختلف هستند. شاید انتخاب دو زبان مشابه منطقی به نظر برسد. با این حال این می تواند گیج کننده باشد: هرچه هر دو زبان به هم شباهت بیشتری داشته باشند، احتمال قاطی کردن آنها با همدیگر نیز بیشتر است.

در صورت داشتن حق انتخاب، دو زبان با واژگان و گرامرهای متفاوت را امتحان کنید. به عنوان مثال، به جای یادگیری همزمان هلندی و آلمانی ، از هلندی و اسپانیایی شروع کنید. همچنین می توانید یک زبانی را مطالعه کنید که برای فارسی زبانان راحت تر باشد و یک زبان دیگر که مشکل تر است.

 

با انگیزه بمانید

برای مطالعه زبان، پیدا کردن انگیزه مناسب اهمیت زیادی دارد. اگر می خواهید دو یا چند زبان بدانید که فقط خودتان را چند زبانه بنامید، به احتمال زیاد شما ادامه نخواهید داد. اما با یک هدف مشخص و بازه های زمانی دقیق، شانس موفقیت بالاتری خواهید داشت.

به عنوان مثال ، هدف اصلی شما می تواند این باشد: «من شروع به یادگیری همزمان فرانسه و اسپانیایی می کنم تا ظرف یک سال یک شغل رویایی بدست آورم.»

 

یک برنامه مطالعه روزانه را دنبال کنید

برای رسیدن به هدف اصلی خود، باید یک برنامه عملی دقیق بسازید و آن را دنبال کنید. هر روز جلسات کوتاه مطالعه را برنامه ریزی کنید و زمان مناسب را به هر یک اختصاص دهید. مطالعه به مدت 30 دقیقه در روز به جای مطالعات طولانی مدت یک یا دو بار در هفته موثرتر است.

توجه داشته باشید که لازم نیست زمان مساوی را به هر زبان اختصاص دهید. اگر متوجه شدید که ژاپنی برای شما سخت تر از پرتغالی است ، با خیال راحت به ژاپنی بیشتر بپردازید.

تحصیل همزمان دو زبان به این معنی است که پیشرفت شما به همان سرعت ممکن نخواهد بود که گویی روی یک زبان متمرکز هستید. به طور منظم درس بخوانید، ثابت قدم باشید و برای تشخیص پیشرفت هایی که در هر زبان میکنید، وقت بگذارید.

 

برای هر زبان از روال مطالعه متفاوتی استفاده کنید

برای جلوگیری از اختلاط دو زبان سعی کنید از روال مطالعه متفاوتی برای هر یک از آنها استفاده کنید. هر زبان را در قسمت دیگری از خانه خود یا در زمان دیگری از روز مطالعه کنید. به عنوان مثال شما می توانید زبان لهستانی را در مسیر کار یا در وقت ناهار بیاموزید و ایتالیایی را فقط وقتی در خانه هستید بیاموزید. این به شما امکان می دهد یک محیط منحصر به فرد مرتبط با هر زبان ایجاد کنید.

 

از مطالعه همزمان خودداری کنید

مطالعات مختلف نشان می دهد که چند-وظیفه ای (multitasking) می تواند بهره وری شما را از بین ببرد. این مسئله در مورد یادگیری زبان نیز صادق است. ترکیب دو زبان در یک جلسه مطالعه معمولاً فکر خوبی نیست، مخصوصا اگر تازه شروع به یادگیری آنها کرده باشید.

هنگامی که یک پایه محکم را در هر دو زبان ایجاد کردید، می توانید فعالیتهای مطالعه ترکیبی را به کارهای روزمره خود اضافه کنید. به عنوان مثال می توانید یک فیلم را به یک زبان خارجی با زیرنویس در زبان دیگر تماشا کنید.

 

برای شروع آماده هستید؟

یادگیری دو زبان به طور هم زمان به شما امکان می دهد مغز خود را آموزش دهید، در وقت خود صرفه جویی کنید و مهارت های یادگیری خود را بهبود ببخشید. با یک رویکرد خلاقانه، تعهد، و اشتیاق به هر دو زبان، افق های خود را گسترش داده و فرصت های خود را دوچندان خواهید کرد.